Monday, 04th July 2011
09:00
Registration
09:30
Welcome/Opening: Ralf Hofestädt and Vladimir Ivanisenko
09:45
Vladimir Ivanisenko (University Novosibirsk)
Analysis of metagenomic data
10:30
Coffee
11:00
Hans Binder (Universität Leipzig)
Transcriptional regulation by histone modifications
11:40
Hendrik Rohn (IPK Gatersleben)
Network-based Integrative Visualization of Biological Multi-Domain
12:15
Lunch
14:00
Konstantin Kozlov and Maria Samsonova (University St. Petersburg)
Modeling of gap gene expression in Drosophila Kruppel mutant
14:45
Can Türker (ETH Zürich)
Managing Life Sciences Projects and Data with B-Fabric
15:30
Coffee
16:00
David Braun (University Bielefeld)
Parallel network analysis on integrated life science data
16:40
Jens Allmer (Izmir Institute of Technology)
A Handful of miRNA Fingerprints
19:30
Tuesday, 05th July 2011
09:00
Herbert Thiele (Bruker Bremen)
Die Proteom-Analyse von Geweben mit Hilfe der bildgebenden Massenpektrometrie
09:45
Vladimir Poroikov (University Moscow)
Computer-aided approaches to finding of multitargeted drugs
10:30
Coffee
11:00
Patrizio Arrigo (CNR Genova)
N.N.
11:40
Falk Schreiber (IPK Gatersleben)
Using SBGN-ED for the Systems Biology Graphical Notation
12:15
Lunch
Meeting of the German/Russian Network Partners
12.30 - 13.45 D5-113
14:00
Matthias Klapperstück (IPK Gatersleben)
Current Developments in MetaCrop
14:45
Alex Kochetov (University Novosibirsk)
Computational genomics: looking for new knowledge in old data
15:30
Coffee
16:00
Chandral Mitra (University Hydrarabad)
N.N.
Wednesday, 06th July 2011
09:00
Vladimir Poroikov (University Moscow)
Computational prediction of biological activity for finding safety and potent medicines
10:00
Pavel Demenkov (University Novosibirsk)
Biological literature mining
11:00
Coffee
11:30
Vladimir Timonov (University Novosibirsk)
The visual reconstruction and analysis of biomolecular systems: The GeneNet software in 2011
12:20
Lunch
Meeting of the German/Russian Network Partners
12.30 - 13.45 D5-113
14:00
Thursday, 07th July 2011
09:00
Hendrik Mehlhorn (IPK Gatersleben)
Integration and analysis of biological networks
10:00
Sebastian Janowski (University Bielefeld)
VANESA-Project
11:00
Coffee
11:30
Thomas Schmutzer (IPK Gatersleben)
Tackling repetitiveness in plant genomes: An introduction how to process NGS sequencing data of plants!
12:30
Lunch
14:00
Björn Sommer & Marco Civico (University Bielefeld)
CellExplorer Educational Edition
15:00
Coffee
15:30
Student presentations (University Novosibirsk)
I. Medvedeva "Analysis of protein functional sites encoding features"
E. Tiys "Automated reconstruction of associative gene networks"
T. Ivanisenko "ITMSys: Interactive Text-mining System"
N. Ivanisenko "Mathematical model of subgenomic hepatitis C virus
16:30
final discussions